Murzasichle

Sądelski Dwór**** znajduje się w miejscowości Murzasichle - malowniczej wsi podhalańskiej, położonej tuż przy Tatrzańskim Parku Narodowym. Zaledwie 10 kilometrów od Zakopanego i tyle samo od Bukowiny Tatrzańskiej. To urokliwe miejsce łączy w sobie sielankę oraz spokój podhalańskiej wsi z bliskością najciekawszych rozrywek okolic Zakopanego.

Co znaczy Murzasichle?

Odpowiedź na pytanie “co znaczy Murzasichle?” do dziś pozostaje kwestią sporną. Istnieją dwa najpopularniejsze wytłumaczenia. Jedno z nich mówi, że Murzasichle powstało z połączenia nazw dwóch osiedli: “Mur” oraz “Za Sichłą”. Dawniej istniało też powiedzenie “mieszkać za sichłą ziemią”, które opisywało osobę osiedloną na nowym terenie. Co ciekawe, centralna część Murzasichla do dziś potocznie nazywana jest “Za Sichłą”.

Druga wersja zwraca uwagę na to, co dosłownie znaczy Murzasichle. W skład tej nazwy wchodzą trzy elementy: “Mur” (nazwa wsi nieopodal), przyimek “za” oraz rzeczownik “sihla”, który wziął się z języka rumuńskiego i oznacza “gęsty las”. Słowo to zawdzięczamy mieszkańcom terenów dzisiejszej Rumunii - Wałachom - którzy osiedlili się między XI a XVII wiekiem wzdłuż grzbietu Karpat.

Jak wymawiać "Murzasichle"?

W poprawnej wymowie “Murzasichle” pomaga wiedza o pochodzeniu tego wyrazu. Skoro składa się on ze słowa “Mur” i przyimka “za”, środkowe litery “r” oraz “z” należy wymawiać jak dwie osobne głoski, nie natomiast jak “ż”. Pierwszą część nazwy wymawiamy więc [mur-za], a nie: [muża].

W środku nazwy “Murzasichle” występuje natomiast miękkie “ś” (podobnie jak w słowach “sielanka” czy “sikorka), a nie “s-i” (jak w “singielka”). Poprawna wymowa całego wyrazu brzmi więc: [mur-za-śihle], a nie: [mur-za-s-ihle]. Zdecydowanie najłatwiej zapamiętuje się to, będąc już na miejscu! A co z odmianą? Wystarczy zapamiętać, że Sądelski Dwór jest w Murzasichlu.

Zarezerwuj przygodę Sprawdź ceny i pakiety

Idealna górska lokalizacja

Wieś Murzasichle leży w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin, dosłownie na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego, pomiędzy Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską. Rozciąga się z niej zapierający dech w piersiach widok na pasmo Tatr. Murzasichle znajduje się na wysokości 1000 m n. p. m. Wieś ze wszystkich stron otaczają lasy.

Łatwy dojazd

Niedalekie sąsiedztwo Zakopanego sprawia, że Murzasichle jest charakterystycznym miejscem na mapie Polski i bardzo łatwo do niego dojechać. Odwiedzający z Krakowa (110 kilometrów) lub z Warszawy (407 km) powinni w miejscowości Poronin (na trasie z Nowego Targu) wypatrywać kierunkowskazu na Bukowinę Tatrzańską lub Murzasichle i skręcić w lewo. Od tego miejsca do Murzasichla jest zaledwie około 4 kilometrów.

Dla osób podróżujących bez samochodu funkcjonuje dogodny dojazd autobusami z Zakopanego.

10 km do Zakopanego

Od stolicy polskich Tatr dzieli Sądelski Dwór zaledwie 10 kilometrów. Dzięki temu z Murzasichla można łatwo dojechać do najciekawszych atrakcji regionu i szlaków turystycznych. To urokliwe miejsce łączy w sobie sielankę oraz spokój podhalańskiej wsi z bliskością najciekawszych rozrywek okolic Zakopanego.

Atrakcje Murzasichla

Murzasichle stanowi świetną bazę wypadową w góry. Zaledwie pół godziny pieszo, a 5 minut samochodem z centrum miejscowości znajduje się najbliższe wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego (w Brzezinach). Z Sądelskiego Dworu można wybrać się na różnorodne wycieczki po Tatrach - np. na Halę Gąsienicową, Kasprowy Wierch, Morskie Oko, Polanę Olczyską lub Czerwone Wierchy.

W samym Murzasichlu znajduje się park linowy oraz stoki narciarskie. W niedalekiej okolicy położone są luksusowe baseny termalne: Termy Bukovina, Termy Gorący Potok, Termy Szaflary, Termy Bania w Białej Tatrzańskiej oraz Aquapark Zakopane.

Koneserzy architektury docenią na pewno piękno oryginalnych, drewnianych chat w Murzasichlu.

Pyszna, regionalna kuchnia

Oprócz wyśmienitej, zdrowej kuchni serwowanej w Sądelskim Dworze, Murzasichle ma do zaoferowania gościom wybór restauracji oraz karczm ze znakomitą, regionalną kuchnią. Można tu spróbować prawdziwie góralskich przysmaków - oscypków, kwaśnicy czy lokalnych trunków.

Stoki narciarskie w Murzasichle

Sądelski Dwór jako jedyny obiekt posiada prywatny stok narciarski do dyspozycji swoich Gości. Nie znudzą się tutaj również osoby szukające różnorodnych stoków. W Murzasichlu i okolicach znajduje się okazały wybór stacji narciarskich, gwarantujących białe szaleństwo. Wśród nich są: Stacja Narciarska Murzasichle-Ski, Wyciąg Narciarski Hajduk, Stacja Narciarska Suche oraz Małe Ciche Stacja Narciarska - znany ośrodek, oddalony o zaledwie 4 kilometry. Stoki narciarskie w Murzasichlu dostosowane są do różnych stopni trudności, gwarantują doskonałe warunki i jeszcze wspanialsze widoki.